Category: Εκδρομές

Στις 22/10/2021 επισκεφθήκαμε με το σχολείο την 1η Διεθνή Έκθεση Μαρμάρου, η οποία έλαβε χώρα στον προαύλιο χώρο του πρώην Επαρχείου Κάτω Νευροκοπίου.

Εκεί και αφού πρώτα συναντηθήκαμε με την ξεναγό μας την Κα Βίκυ Κωνσταντινίδου, μας έγινε μια πρώτη ενημέρωση σχετικά με την εξόρυξη μαρμάρου, τόσο σε τοπικό επίπεδο και όσον αφορά την περιοχή μας, όσο και σε πιο ευρεία κλίμακα και όσον αφορά τη χώρα μας.

marmara

Κατόπιν επισκεφθήκαμε τον χώρο στον οποίο οι καλλιτέχνες φιλοτεχνούσαν τα έργα τους, σε πραγματικό χρόνο, κι είχαμε έτσι την ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με τον καθένα από αυτούς και να πραγματευθούμε μαζί τους την δική τους προσπάθεια.

Οι συζητήσεις γύρω από το έργο του καθενός υπήρξαν έντονες, και επεκτάθηκαν γρήγορα σε μια πιο σφαιρική αναζήτηση περί της τέχνης της επεξεργασίας μαρμάρου, καθώς και των πρακτικών που χρησιμοποιούνται για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Παρατηρήσαμε από κοντά μια επίδειξη των ικανοτήτων των καλλιτεχνών, και τούτο είχε ως αποτέλεσμα να γίνουμε μάρτυρες των συγκεκριμένων πρακτικών.